TeknolojiBilgisayarHaber

Monitör Hertz Değeri Nedir ? Ne işe yarar ?

Hertz Nedir ?

Hertz bir frekans birimidir. İsmini Alman fizikçi Heinrich Rudolf Hertz’den alır. Günümüzde genellikle Tüplü monitör , televizyonlar , yeni teknoloji LCD monitör ve televizyonlarda görülür. Tüp çeşidinde ki televizyonlar ve monitörlerde 50 Hertz , LCD yeni nesil monitör ve televizyonlarda ise 60-75 Hertz ( Hz ) görülür. Fakat günümüzde bu değeler 100 ila 240 Hertz ( Hz ) arasında seyretmektedir.

Hertz Değeri Nedir ?

Hertz , monitörün ve televizyonun saniyede yaptığı yenileme oranıdır. Örneğin 75 hertz bir monitörünüz var ise yaptığı yenilemeden dolayı ekranınıza 75 kare getirir. Bu değerler arttıkça ekranınıza yenileme başına 120, 144, 240 Hertz değelerini alacaksınız. Böylece 60 Hz monitör kullanan bir kullanıcı 60 kare görüntü alırken siz 120 Hz kullanıyorsanız 120 kare görüntü alacaksınız. Aşağıda ki örnek bu olayı açıklar nitelikte :

Monitör Hertz Değeri Farkları Nelerdir ?

Hertz Ne İşe Yarar ?

Hertz , her çeşit televizyon ve monitörü etkilese de en çok oyuncuların kullandıkları monitörleri etkiliyor. Oyuncuların , oyunlarda daha iyi bir deneyim yaşaması için en gerekli , en önemli unsurlardan birisidir. Yukardaki görselde gördüğünüz üzere 60 Hz monitörde kareler saniye başına geç yüklendiğinden diğer monitöre nazaran daha kötü bir görüntü sergiler. 120 Hz de ise saniye başına daha fazla kare yüklediğinden daha akıcı bir görüntü sağlar ve sizi her oyunda 1-0 öne çıkarır.

Monitörlere göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Televizyonlara göz atmak için buraya tıklayabilirsiniz.

Etiketler
144 hertz 75 hertz hertz değerleri hertz ne işe yarar hertz nedir ? monitör

2 Yorum

  1. 144 hz yeterli bi monitor hertz i olur bi çok e sporcuda zaten bunu tavsiye ediyor ama asus tuf serisi monitorlerin 180 165 hz monitorleri daha iyi ve hesaplı diğer markalara göre ve acer en uygun olanları güzel bi makale olmuş teşekkür ederim

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Göz Atın
Kapalı
Başa dön tuşu
Kapalı