BilgisayarTeknoloji

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Rehberi

Bilgisayar milyarlarca , milyonlarca kişinin kullandığı , artık bu dönemlerde herkesin olmazsa olmazı , bir parçası haline gelen bilgisayarlar istemeden de olsa yeni güncellemelerle birlikte donmaya başlıyor. Güncellemelerle birlikte gelen yeniliklere karşı eski bilgisayarlar pek iyi durumda olmuyor. Bu yazımızda Windows 10 gayet basit adımlarla bilgisayarı hızlandırmayı göstericez hadi başlayalım :

Adım – 1 ) Masaüstü Temizliği

En basit yöntemlerden biri olan bu masaüstü temizliği için yapmanız gerekenler oldukça kolay. Masaüstün’de olan resim, pdf dosyası, oyunlar, klasörleri , açacağımız Klasör dosyasının içine atıyoruz bu şekilde bilgisayar açılırken bunları ayrı ayrı yüklemek zorunda kalmadan tek bir klasörün içinde daha hızlı açılacaktır.

Adım – 2 ) Arka Plan Fotoğrafı Değiştirme

Bu adım da oldukça basit ve etkili bir yöntem. Arka planda ki görsel ne kadar kaliteli olursa bilgisayarınızın açılırken yüklemesi o kadar uzun olur. O yüzden değiştirmek istiyorsanız yapmanız gerekenler Masaüstü>Sağ Tık>Kişiselleştir>Arka Plan>Düz Renk>Siyah (Bunu tercihinize göre yapabilirsiniz fakat en iyisi siyah diyebilirim hem göz yormaması açısından hem de yüklenmesi daha kısa sürüyor.)

Adım – 3 ) Odaklanma Yardımı Ayarları

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Rehberi 1

Bu adımda Windows 10 Odaklanma Yardımı ayarlarından girip resimde gördüğünüz ayarları yapmanız halinde Alt + Tab hızınızda büyük ölçüde artacaktır.

Adım – 4 ) Windows 10 Görev Yöneticisi Başlangıç Ayarları

Bu adımda görev yöneticisinden (CTRL+ALT+DEL veya aşağıdaki görev çubuğu Sağ+Tık görev yöneticisi kısmında girebilirsiniz.) Başlangıç kısmında Uygulamalarınızın Başlangıç Etkisini görebilirsiniz. Kullandığınız uygulamaları açık bırakıp diğer kullanmadığınız manuel olarak da açabilirim dediğiniz uygulamaları Devre dışı bırakın. Böylelikle bilgisayarınız açılırken bu uygulamaları tekrardan açmak için güç harcamaz , bilgisayarınız daha hızlı açılır.

Windows 10 Görev Yöneticisi Ayarları

Adım – 5 ) Windows 10 Depolama Ayarları

Bu adımda oldukça basit. Yapacağımız işleme geçmek için Windows Arama yerine giriyoruz oraya ”Depolama Ayarları” yazıyoruz ve ilk çıkan yere tıklıyoruz.

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Rehberi 2

Bu kısımda geçici dosyalar yerine giriyoruz. Geçici dosyalarda kesinlikle silmeyeceğiniz iki dosya var onların dışındakileri silebilirsiniz. 1.) Teslim iyileştirme dosyaları ve indirilenler klasörü. İndirilenleri kendiniz hangisi silmek istiyorsanız manuel olarak kendiniz silebilirsiniz. Onun dışındaki dosyaları silebilirsiniz.

Adım – 6 ) %temp% Dosyalarını Silme

Önceki adımda sildiğimiz dosyaların önbelleğe alınmış dosyaları bulunuyor. Buraya ulaşmak için Windows Arama>çalıştır>prefetch yazıyoruz ve oradaki dosyaları Ctrl+A yaparak seçiyoruz ve siliyoruz. Silinemeyen dosyaları atla diyoruz ve işlemimiz bu kadar.

Bunun yanı sıra aynı işlemi tekrardan yapıyoruz ve arama kısmına %temp% yazıyoruz oradaki dosyaları da sildikten sonra bu işlemde tamamlanmış oldu.

Adım – 7 ) Arka Plan Uygulamalarını Kapatma

Bu adımda oldukça basit. Yapmanız gereken arama kısmına Arka Plan uygulamaları yazmak ve ilk çıkan yere tıklamak ve resimde gördüğünüz alana gidip arka planda çalışmasını istemediğiniz uygulamaları kapatın. (Windows Güvenliğini kapatmamanızı öneririm.) Böylelikle arka planda işlemcinizi ve ekran kartınıza az da olsa yükünü hafifletecektir.

Windows 10 Bilgisayar Hızlandırma Rehberi 3

Adım – 8 ) Oyun Çubuğunu Kapatma

Bu adımda ise arama kısmına Oyun Çubuğu yazıyoruz ve Oyun Çubuğu Ayarlarına giriyoruz. Resimde gördüğünüz gibi ayarları bu şekilde yapacaksınız. Böylelikle oyunlarda daha yüksek performans alacaksınız ve oyun zevkinizi etkileyemeyecek.

Windows 10 Oyun Çubuğu  Ayarları

Ve aşağıda gördüğünüz kısımda Oyun Modunu’da aktif ederseniz Windows 10’un gelişmiş oyun modunu optimizasyonu ile birlikte oyunlarda daha iyi performans alacaksınız.

Windows 10 Oyun Modu Ayarları

Adımlar bu şekilde idi . Eğer sizlerde bu adımları yapıp bir performans artışı gördüyseniz yorum atabilirsiniz.

Twitter hesabımızı’da takip ederek haberlerden daha önce haberdar olabilirsiniz. Buraya tıklayarak ulaşabilirsiniz.

Etiketler
windows 10 windows 10 fps arttırma windows 10 rehber windows 10 temizlilk rehberi

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu
Kapalı